Skip to content

45 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block1145
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,600
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
44%
Improvement Value:$204,500
56%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,493+3.8%
2024$12,036+4.0%
2023$11,576+1.6%
2022$11,399+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5630, Page 262

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4993, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1950