Skip to content

5 Doris PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Date
Jan 23, 1979

Property Information

Block993
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,419
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
48%
Improvement Value:$168,900
52%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+3.8%
2024$10,709+4.0%
2023$10,300+1.6%
2022$10,142-11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954