Skip to content

15 Doris PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block993
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,419
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,800
38%
Improvement Value:$253,700
62%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,992+3.8%
2024$13,481+4.0%
2023$12,965+1.6%
2022$12,767+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,419DeedBook 6086, Page 536

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5508, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1954