Skip to content

95 Beverly RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Feb 19, 1999

Property Information

Block993
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,437
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
45%
Improvement Value:$186,200
55%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+3.8%
2024$11,088+4.0%
2023$10,664+1.6%
2022$10,501-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,437DeedBook 5605, Page 787

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954