Skip to content

12 Cross StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 4, 2012

Property Information

Block99
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,330
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
33%
Improvement Value:$205,000
67%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,396+3.8%
2024$10,016+4.0%
2023$9,633+1.6%
2022$9,486+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 12348, Page 3438

Property Built

Built

Year Built: 1900