Skip to content

204-206 So. Grove St

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 18, 2008

Property Information

Block13
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,500
17%
Improvement Value:$272,000
83%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,255-0.9%
2024$10,344+5.2%
2023$9,835+1.3%
2022$9,709+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,111DeedBook 12136, Page 6355

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 6351, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5499, Page 370

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 5141, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1925