Skip to content

21 Warrington Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$124,591
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block150
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
17%
Improvement Value:$377,600
83%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,210-0.9%
2024$14,332+3.7%
2023$13,825+1.3%
2022$13,648+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,591

To:

Sq Ft2,664DeedBook 12455, Page 1933

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6029, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1900