Skip to content

59 Vernon Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block160
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,900
20%
Improvement Value:$288,800
80%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,142-0.9%
2024$11,240-4.3%
2023$11,746+1.3%
2022$11,593+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5922, Page 123

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5488, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1930