Skip to content

30 Stockton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block162
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
21%
Improvement Value:$259,000
79%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,284-0.8%
2024$10,372+22.9%
2023$8,439+1.3%
2022$8,331+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 20220, Page 7399

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,838DeedBook 20210, Page 54284Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12328, Page 6647

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5289, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1930