Skip to content

137 Greenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block162
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
23%
Improvement Value:$233,400
77%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467-0.9%
2024$9,548-7.7%
2023$10,345+1.3%
2022$10,212+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,368DeedBook 20190, Page 49319

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5707, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1925