Skip to content

66 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 22, 2003

Property Information

Block170
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,700
18%
Improvement Value:$335,600
82%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,856-0.9%
2024$12,967-3.1%
2023$13,376+1.3%
2022$13,205+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,658DeedBook 6014, Page 650

Property Sale

Sale
$140,800
DeedBook 5868, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1925