Skip to content

61 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$886,521
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block171
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class47
Description3S-C-2BIG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,299
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
11%
Improvement Value:$545,400
89%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,251-0.9%
2024$19,417+491.9%
2023$3,280+1.3%
2022$3,238+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$886,521
Sq Ft2,299DeedBook 20250, Page 68397Recorded10/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft2,299DeedBook 20210, Page 82542

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 6549Recorded1/23/2019

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 18437Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5157, Page 7

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5035, Page 825