Skip to content

155 So. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1900

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block400
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CD-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
18%
Improvement Value:$289,400
82%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,088-0.8%
2024$11,183+4.6%
2023$10,689+1.3%
2022$10,552+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,355DeedBook 20220, Page 22880

Property Built

Built

Year Built: 1900