Skip to content

69 So. Maple Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930
Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block192
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
17%
Improvement Value:$293,000
83%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$11,183+9.5%
2023$10,212+1.3%
2022$10,081+1.3%
2021$9,952+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,242DeedBook 20190, Page 2043

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6254, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1930