Skip to content

10 Hawthorne Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block210
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
20%
Improvement Value:$216,800
80%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512-0.9%
2024$8,585-13.1%
2023$9,885+1.3%
2022$9,758+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 20220, Page 66156

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5829, Page 570

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5752, Page 39

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5158, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1930