Skip to content

9 Hawthorne Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block211
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
18%
Improvement Value:$243,400
82%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322-0.9%
2024$9,403-8.9%
2023$10,323+1.3%
2022$10,191+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 12226, Page 3434

Property Built

Built

Year Built: 1925