Skip to content

52 Watson Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block216
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
26%
Improvement Value:$246,900
74%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447-0.9%
2024$10,537-0.4%
2023$10,578+1.3%
2022$10,442+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,475DeedBook 20201, Page 6653

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12104, Page 9431

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6350, Page 895

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5734, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1930