Skip to content

24 Watson Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block216
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
22%
Improvement Value:$299,700
78%
Total Assessment$385,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121-0.9%
2024$12,225+18.8%
2023$10,290+1.3%
2022$10,158+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,274DeedBook 20180, Page 79062

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 20180, Page 23066Recorded3/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925