Skip to content

48 Watson Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 1995

Property Information

Block216
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,375
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
21%
Improvement Value:$316,400
79%
Total Assessment$402,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,633-0.9%
2024$12,742+25.0%
2023$10,190+1.3%
2022$10,059+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5250, Page 192

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 5217, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1912