Skip to content

23 Watson Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block217
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
21%
Improvement Value:$319,400
79%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702-0.9%
2024$12,811+27.6%
2023$10,040+1.3%
2022$9,912+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 12534, Page 7017Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 12516, Page 3263Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 6359, Page 926

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6078, Page 219

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5898, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1930