Skip to content

128 Hollywood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$257,900
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block21
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
26%
Improvement Value:$194,800
74%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321-0.8%
2024$8,392-20.2%
2023$10,517+1.3%
2022$10,382+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,900

To:

Sq Ft1,712DeedBook 20180, Page 41830

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 20170, Page 90588Recorded10/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920