Skip to content

20 Birchwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Dec 13, 2005

Property Information

Block211
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-OT-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,721
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,300
19%
Improvement Value:$234,300
81%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,096-0.9%
2024$9,175+13.6%
2023$8,079+1.3%
2022$7,975+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,721DeedBook 6287, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1920