Skip to content

98 So. Oraton Pkwy.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block220
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
17%
Improvement Value:$279,300
83%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554-0.9%
2024$10,644+14.1%
2023$9,326+1.3%
2022$9,206+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 6308, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1925