Skip to content

15 Maple Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2003

Property Information

Block230
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,101
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
16%
Improvement Value:$289,300
84%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761-0.9%
2024$10,854+13.2%
2023$9,591+1.3%
2022$9,469+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5262, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1920