Skip to content

8 Hawthorne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2024

Property Information

Block230
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,873
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
17%
Improvement Value:$299,600
83%
Total Assessment$361,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,345-0.9%
2024$11,443-26.7%
2023$15,615+1.3%
2022$15,414+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,368DeedBook 20220, Page 1455Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5334, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1891