Skip to content

28 So. 17th St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block23
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,213
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
19%
Improvement Value:$280,900
81%
Total Assessment$346,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893-0.9%
2024$10,987-1.1%
2023$11,104+1.3%
2022$10,962+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920