Skip to content

30 So. 17th St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block23
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
15%
Improvement Value:$361,600
85%
Total Assessment$427,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,425-0.8%
2024$13,540+26.0%
2023$10,744+1.3%
2022$10,606+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft3,292DeedBook 20210, Page 45058Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 5099, Page 891

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4966, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1920