Skip to content

90 So. 16th St

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block24
Lot3.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
22%
Improvement Value:$237,400
78%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558-0.9%
2024$9,640+3.4%
2023$9,320+1.3%
2022$9,201+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 12189, Page 8509

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6227, Page 430

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 6079, Page 710

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5474, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1940