Skip to content

139 Hollywood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jan 25, 1991

Property Information

Block20
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
18%
Improvement Value:$323,200
82%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344-0.9%
2024$12,450+14.9%
2023$10,833+1.3%
2022$10,694+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 5156, Page 600

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 5131, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1930