Skip to content

259 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block261
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,160
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
19%
Improvement Value:$308,900
81%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005-0.9%
2024$12,108-5.6%
2023$12,833+1.3%
2022$12,669+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5493, Page 540

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5097, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1925