Skip to content

271 Park Ave.

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$1,740,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block261
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class---
DescriptionV/L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,174-0.8%
2024$2,192-32.5%
2023$3,247+1.3%
2022$3,205+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,740,000

To:

DeedBook 20170, Page 49676

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 67602Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

DeedBook 12508, Page 9910Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

DeedBook 12461, Page 2735Recorded10/7/2013

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 6275, Page 317

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5224, Page 755

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4994, Page 535