Skip to content

204 No. Oraton Pkwy.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block261
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
27%
Improvement Value:$172,700
73%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469-0.9%
2024$7,534+9.8%
2023$6,860+1.3%
2022$6,772+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 12471, Page 4998

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12068, Page 7899

Property Built

Built

Year Built: 1925