Skip to content

154 No. Oraton Pkwy.

East Orange, NJ 07017

Built 1921
Church/Charitable

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block261
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class10
DescriptionCHURCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$438,700
16%
Improvement Value:$2,307,500
84%
Total Assessment$2,746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$48,627+0.1%
2006$48,555+23.2%
2000$39,418+13.0%
1999$34,895
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 20240, Page 43287

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5523, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1921