Skip to content

248 William St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block261
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
32%
Improvement Value:$150,400
68%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973-0.9%
2024$7,033-1.8%
2023$7,159+1.3%
2022$7,067+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925