Skip to content

259 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block291
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,093
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
26%
Improvement Value:$226,200
74%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539-0.9%
2024$9,621-7.6%
2023$10,417+1.3%
2022$10,284+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,093DeedBook 20190, Page 21618

Property Built

Built

Year Built: 1925