Skip to content

315 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$6,960
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block293
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,127
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
20%
Improvement Value:$283,100
80%
Total Assessment$353,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116-0.9%
2024$11,212+8.3%
2023$10,356+1.3%
2022$10,223+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$6,960

To:

Sq Ft3,127DeedBook 20230, Page 55917

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft3,102DeedBook 12532, Page 4545Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12412, Page 1546

Property Built

Built

Year Built: 1925