Skip to content

449 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block301
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
27%
Improvement Value:$270,900
73%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656-0.9%
2024$11,756+11.7%
2023$10,522+1.3%
2022$10,388+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 20230, Page 20023

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 12496, Page 5722Recorded5/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925