Skip to content

443 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block301
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
25%
Improvement Value:$293,700
75%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,341-0.9%
2024$12,447+3.2%
2023$12,057+1.3%
2022$11,903+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925