Skip to content

453 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block301
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
29%
Improvement Value:$247,100
71%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$11,025+2.0%
2023$10,805+1.3%
2022$10,667+1.3%
2021$10,530+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 20160, Page 51390

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5811, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1925