Skip to content

105 Roosevelt Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block302
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
30%
Improvement Value:$231,600
70%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362-0.9%
2024$10,451-5.1%
2023$11,010+1.3%
2022$10,869+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 20180, Page 87662

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5037, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1925