Skip to content

343 Rutledge Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block341
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-8

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
27%
Improvement Value:$259,000
73%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100-0.9%
2024$11,196+1.1%
2023$11,071+1.3%
2022$10,929+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5964, Page 338

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5917, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1930