Skip to content

200 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1980

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block350
Lot30.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-F-CL
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,026
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
19%
Improvement Value:$303,600
81%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,735-0.9%
2024$11,836+18.6%
2023$9,979+1.3%
2022$9,851+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,026DeedBook 20230, Page 40875

Property Built

Built

Year Built: 1980