Skip to content

212 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 2006

Last Sale Price
$675,500
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block350
Lot30.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
12%
Improvement Value:$545,900
88%
Total Assessment$620,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,477-0.9%
2024$19,645+18.5%
2023$16,584+1.3%
2022$16,372+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,500

To:

Sq Ft2,932DeedBook 20230, Page 52165

Property Sale

SaleMulti
$657,301
Sq Ft1,672DeedBook 20210, Page 73705Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2006