Skip to content

206 No. Walnut St.

East Orange, NJ 07017

Built 1980

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block350
Lot30.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class28
Description2S-F-CL
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,272
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
26%
Improvement Value:$200,700
74%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468-0.9%
2024$8,541+12.1%
2023$7,619+1.3%
2022$7,521+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20220, Page 7945

Property Built

Built

Year Built: 1980