Skip to content

71 Lenox Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block403
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,079
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
16%
Improvement Value:$357,000
84%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349-0.9%
2024$13,464-4.2%
2023$14,058+1.3%
2022$13,877+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,090
Sq Ft3,079DeedBook 20200, Page 27578Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 6265, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1925