Skip to content

63 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block530
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
17%
Improvement Value:$307,100
83%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,685-0.8%
2024$11,785+22.8%
2023$9,597+1.3%
2022$9,474+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925