Skip to content

17 Nassau Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block404
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
15%
Improvement Value:$312,800
85%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612-0.9%
2024$11,712+6.9%
2023$10,960+1.3%
2022$10,820+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft3,078DeedBook 20190, Page 79978Recorded8/24/2019

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft3,078DeedBook 20190, Page 69993Recorded7/29/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12207, Page 5498

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5994, Page 879

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5852, Page 271

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5816, Page 173

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5522, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1925