Skip to content

11 Nassau Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 1989

Property Information

Block404
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
26%
Improvement Value:$186,600
74%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966-0.8%
2024$8,034+5.8%
2023$7,591+1.3%
2022$7,494+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4905, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1925