Skip to content

317 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block421
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class10
DescriptionPHARMACY&FASTFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,537,500
31%
Improvement Value:$3,347,500
69%
Total Assessment$4,885,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$159,861-0.9%
2024$161,235+26.5%
2023$127,443-26.0%
2022$172,300+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986