Skip to content

110 So. Grove St

East Orange, NJ 07018

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$934,780
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block20
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
Description3S OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
10%
Improvement Value:$4,102,800
90%
Total Assessment$4,559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$143,223-0.9%
2024$144,454+21.3%
2023$119,132+1.3%
2022$117,605+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$934,780

To:

DeedBook 20191, Page 15445

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5765, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1979